Факультативные занятия

Выдержки из пунктов 60-62 Палажэння аб установе агульнай сярэдняй адукацыі (Постановление Министерства образования Республики Беларусь от 20 декабря 2011 г. № 283 в актуальной редакции)

"60. За кошт вучэбных гадзін, што ўстаноўлены тыпавым вучэбным планам установы агульнай сярэдняй адукацыі адпаведнага віду на правядзенне факультатыўных заняткаў, могуць праводзіцца ў шосты школьны дзень заняткі гульнявымі відамі спорту і можа рэалізоўвацца адукацыйная праграма прафесіянальнай падрыхтоўкі рабочых (служачых) для вучняў X–XI (XII) класаў.

61. Непаўналетнія вучні з улікам погляду іх законных прадстаўнікоў, зыходзячы са схільнасцяў, жаданняў і стану здароўя могуць вывучаць асобныя вучэбныя прадметы на павышаным узроўні на факультатыўных занятках у межах колькасці вучэбных гадзін на правядзенне факультатыўных заняткаў, устаноўленай тыпавым вучэбным планам установы агульнай сярэдняй адукацыi адпаведнага віду.

62. Для арганізацыі факультатыўных, стымулюючых і падтрымліваючых заняткаў, кансультацый (для вучняў, якія атрымліваюць агульную сярэднюю адукацыю ў завочнай форме атрымання адукацыі) вучні, як правіла, аднаго або паралельных класаў аб’ядноўваюцца ў групу.

Напаўняльнасць групы для арганізацыі заняткаў, названых у частцы першай гэтага пункта, павінна складаць не менш за пяць вучняў пры правядзенні факультатыўных заняткаў ва ўстановах адукацыі, што размешчаны ў гарадах і пасёлках гарадскога тыпу..."

ПРОГРАММЫ ФАКУЛЬТАТИВНЫХ ЗАНЯТИЙ

Образцы заявлений на факультативы: законных представителей учащихся 1-8 классов;  учащихся 9-11 классов.

Расписание факультативных занятий 5-11 классов

Расписание факультативных занятий 1-4 классов